در رفتن به سوی مدل توسعه ی ایرانی- اسلامی، هم باید عوامل، مبانی، ارکان، لوازم و مختصات این توسعه را شناخت، هم باید موانع را شناسایی نمود و در صدد رفع آن ها برآمد.

در بحث آزادی سیاسی، در الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی در جمهوری اسلامی ایران، آزادی سیاسی با مدل ارائه شده ی زمان تاسیس انقلاب بهترین نمونه ی نظری و عملی به یادگار مانده است. مدلی که در زمان خود مورد پسند شهروندان داخلی ایران و مردم آزاده و آزادی خواه جهان بود.

در جمهوری اسلامی، نقش الگویی رهبران از جایگاه بلند و برجسته‌ای برخوردار است. ساده‌زیستی و پرهیز از تجمل‌گرایی رهبران مردم ایران، موجب تقویت انگیزه زندگی مقتصدانه مردم و منشأ خیرات و برکات فراوانی برای همگان است.

اطلاعات تکميلي

  • نام سخنران یا نویسنده علی‌اکبر شایسته‌نژاد

از آنجا که سازماندهى مبادلات پول و سرمایه در قالب مؤسّسات پولى و بانکى، پدیده‌اى جدید است و سابقه‌اى در صدر اسلام ندارد، دین مقدّس اسلام، شیوه ثابت و معیّنى براى مالکیّت و مدیریّت منابع این مؤسّسات ارائه نکرده، آن دو را تابعى از وضعیّت اجتماعى و تحوّلات اقتصادى می‌داند.

اطلاعات تکميلي

  • نام سخنران یا نویسنده حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید عباس موسویان

الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی یک مدل نظری نیست، بلکه به عمل توجه دارد. به عبارت دیگر، آنچه به عنوان الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت شناخته می شود، در عمل تجلی پیدا می کند و خود اثر نهایی ناشی از فعالیت ها و خروجی های مختلف است.

اطلاعات تکميلي

  • نام سخنران یا نویسنده دکتر مسلم باقری، محمدمهدی علیشیری، سیامک طهماسبی

در مدل استلزامات الگوسازی اسلامی، طیف دیگری به طیف توانایی های ذهنی افزوده می شود. بر این اساس، تدوین کنندگان الگوهای اسلامی علاوه بر جامعیت علمی باید از حکمت نیز برخوردار باشند.

اطلاعات تکميلي

  • نام سخنران یا نویسنده سیدمحمد مرتضوی

عدالت خواهی انقلاب اسلامی دو تمایز بزرگ با اندیشه های به اصطلاح سوسیالیستی قدیم و جدید دارد که قطعاً عده ای از خواص را از پیرامون خود پراکنده می کند؛ یکی معنوی و دینی بودن این عدالت خواهی و دوم عمل گرایانه بودن این عدالت خواهی.

اطلاعات تکميلي

  • نام سخنران یا نویسنده محمدرضا معتضدیان

کارگزاران یک حکومت به دلیل شأن و نقش مهمی که در جامعه دارند، همواره زیر نظر مردم یک جامعه هستند؛ به طوری که هر گونه رفتار، گفتار و کردار آنها در نحوه ی رفتارشان تأثیرات مثبت و منفی در پی خواهد داشت.

اطلاعات تکميلي

  • نام سخنران یا نویسنده هادی خان محمدی، محمدمهدی کشاورزیان

وضعیت مطلوب این است که بر اساس روش مبانی هستی شناسی و معرفت شناسی اسلامی استخراج و انسان ها و دانشمندانی که مسلط به مبانی اسلامی و فضای دانش روز هستند با استفاده از این روش دست به نظریه پردازی و تولید فکر بزنند.

جامعه ای که در مصارف گوناگون خود اعم از تغذیه، پوشاک، حامل های انرژی و وسایل زندگی، جانب عدل و اعتدال را رعایت نماید، سرمایه های خصوصی و عمومی و منابع خود را از هدر رفت محفوظ می دارد و رشد اقتصادی و ثروت ملی را که زمینه ی تحقق عدالت اقتصادی است، افزایش می دهد.

اطلاعات تکميلي

  • نام سخنران یا نویسنده حجت الاسلام والمسلمین جواد ایروانی
صفحه1 از9

با ما در تماس باشید

اخبار پربازدید

رخدادهای مهم

خبرنامه سایت

captcha 

حالت های رنگی