اخبار عمومی سایت

اخبار عمومی سایت (152)

شنبه, 01 مهر 1396

هفتمین كنفرانس الگوي اسلامي ايراني پيشرفت با موضوع «از الگوی پایه به سوی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»

درباره کنفرانس:

کنفرانس‌های سالانه مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، رویدادهاى هدفمندی هستند که اگرچه به تولید دانش و هم‌افزایی علمی در مباحث مربوط به پیشرفت کمک خواهند کرد، اما هر کدام هدف خاصی را در تعریف و شکل­‌گیری موضوعیِ بخشی از شاکله کلی الگو و نقشه‌ی راه تدوین آن، دنبال می‌­کنند. طرح ابعاد و زوایای مختلف موضوعات در هر کنفرانس و پرداختن به آن‌ها، زمینه گسترش و تعمیق تأملات فکری و مطالعات و تحقیقات علمی صاحب‌نظران را به شکلی هم‌­افزا و همگرا فراهم خواهد ساخت و می‌تواند بستری مناسب برای پاسخگویی به برخی از پرسش‌­های بنیادین و کلان الگو و تبادل­‌نظر در مورد آن‌ها را بوجود آورد.


هدف کلی از برگزاری کنفرانس­‌های سالانه:

هر چند که هر یک از کنفرانس­‌های سالانه مرکز، به موضوعی خاص می­‌پردازند که بر طبق نقشه راه تدوین الگو توسط شورای عالی تعیین می­شود لیکن در واقع امر اهداف چندگانه‌­ای را تعقیب می‌کنند که اهم آنها عبارتند از:
1- بهره­‌گیری از ظرفیت علمی کشور برای پاسخگویی به برخی پرسش‌های بنیادین در حوزه پیشرفت اسلامی ایرانی و کمک به تکمیل بخشی از مدل مفهومی الگوی پیشرفت
2- رصد فعالیت‌­های علمی در موضوع کنفرانس و دستیابی به آخرین یافته­‌های پژوهشی
3- موج‌آفرینی و جریان­‌سازی فکری در حوزه مباحث پیشرفت و ایجاد بستری مناسب برای پژوهشگران این عرصه جهت ارائه نظرات در محیطی عالمانه و نقد و پالایش آن‌ها
4- فرصت‌­سازی برای پژوهشگران جوان به منظور آشنایی با مسائل و موضوعات اساسی حوزه پیشرفت
5- ارائه گزارش از فعالیت‌های جاری مرکز به جامعه علمی کشور و هم‌فکری برای گام‌های بعد

تاریخ های مهم:
آخرین مهلت ارسال مقالات 96/10/30

تاریخ شروع کنفرانس 97/02/19

تاریخ پایان کنفرانس 97/02/20

اینک که الگوی پایه به‌عنوان هسته اولیه الگوی پیشرفت کشور با مشارکت گسترده اندیشمندان حوزه و دانشگاه تهیه شده و در دو کنفرانس سالانه در معرض نقد و پالایش قرارگرفته، زمان آن است که جامعه علمی کشور برای پاسخگویی به پرسش‌های اساسی برای گذار از الگوی پایه به الگوی پیشرفت به همفکری و مشارکت فراخوانده شود.
مقولاتی نظیر تعلیم و تربیت، فرهنگ و علم علاوه بر آن که یک بخش اجتماعی خاص را تعریف می‌کنند، کلیت پیشرفت جامعه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند؛ لذا رویکرد تخصصی از منظر این عرصه‌ها به کل الگوی پیشرفت یک ضرورت است.
ضمناً تبیین شان و جایگاه الگو در مجموعه اسناد برنامه‌ای کشور و تعیین سطح و روش‌شناسی تفصیل الگو از مسائل اساسی است. چرا که الگو بایستی به گونه‌­ای طراحی گردد که بدون همپوشانی و تداخل با سایر اسناد، نظام اسناد برنامه‌­ای کشور را کامل نماید. کنفرانس هفتم با هدف پرداختن به این موضوعات برگزار می‌شود.

محورهای هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به شرح زیر می باشد:

الف: رویکردهای الگوی پیشرفت

1- رویکرد معنوی و تربیتی به الگوی پیشرفت

2- رو یکرد فرهنگی و علمی به الگوی پیشرفت

3- رویکرد آمایشی و زیست محیطی به الگوی پیشرفت

4- رویکرد امنیت ملی و دفاعی به الگوی پیشرفت

ب: جایگاه و روش‌شناسی الگوی پیشرفت

1- ضرورت و یا عدم ضرورت تهیه الگوی تفصیلی پیشرفت شامل الگوهایِ بخش فرهنگی، اقتصادی و سیاسی

2- گذار از الگوی پایه به الگوی تفصیلی

3- نسبت الگوی پیشرفت با اسناد برنامه‌ای کشور (چشم‌انداز، سیاست‌های کلی، برنامه‌های توسعه پنج‌ساله و ...)

4- نسبت الگوی پیشرفت با اسناد عرصه‌ای پیشرفت (نقشه مهندسی فرهنگی کشور، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، نقشه جامع علمی کشور و ...)

کمیته علمی کنفرانس

سایت کنفرانس

سه شنبه, 05 ارديبهشت 1396

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، همزمان با برگزاری ششمین دوره کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در روزهای 13 و 14 اردیبهشت ماه جاری، الگوی پایه پیشرفت اسلامی ایران به بحث و تبادل نظر گذاشته می‌شود.

شنبه, 07 اسفند 1395

نوزدهمین جلسه از ‌گفتگوهای راهبردی در راستای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، 10 اسفند ماه 1395 در محل مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار خواهد شد.

یکشنبه, 16 آبان 1395

غلامعلی حداد عادل در بیست‌وسومین جلسه از نشست‌های اندیشه‌ورزی در راستای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به بررسی مفهوم پیشرفت پرداخت.

دوشنبه, 12 مهر 1395

بیست ‌و دومین نشست اندیشه‌ورزی در مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با موضوع «نهادشناسی ظرفیت‌های پیشرفت در تراث اسلامی» با سخنرانی آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست، رئیس شورای‌ عالی انجمن‌های علمی حوزه علمیه، مدرس درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و رئیس اندیشکده فقه و حقوق مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.

سه شنبه, 06 مهر 1395

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، در راستای گسترش گفتمان پیشرفت، 5 مهرماه سال جاری، نشستی با حضور مسئولین پژوهشی و پژوهشگران برتر حوزه‌ علمیه تهران در محل مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.

پنج شنبه, 25 شهریور 1395

 سرکار خانم دکتر الهام امین‌زاده در پانزدهمین جلسه از گفت‌وگوهای راهبردی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت:‌ در حال حاضر شهروندان در حوزه‌های مختلف دچار مشکلاتی هستند که طراحی الگو و تبیین استاندارد برای این مشکلات، می‌تواند از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد.

چهارشنبه, 20 مرداد 1395

دکتر محمد رضا عارف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در سخنانی پیشنهادها و دیدگاه‌های خود را جهت رسیدن به الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت بیان کرد.

چهارشنبه, 30 تیر 1395

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، علی جنتی در سیزدهمین جلسه گفت‌وگوهای راهبردی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، گفت: مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای کشور نویدبخش است. همان‌طور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند، سندی که در نهایت از این موضوع درمی‌آید، باید به الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی و سند بالادستی برای مجموعه فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی تبدیل شود.

چهارشنبه, 05 خرداد 1395

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : امیدوارم مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بتواند الگوی جدید از کار ، تولید و حمایت از تولیدات داخلی و مصرف کالای ایرانی در جامعه تدوین نماید.

صفحه1 از11

با ما در تماس باشید

اخبار پربازدید

رخدادهای مهم

خبرنامه سایت

captcha 

حالت های رنگی