برگزاری پانزدهمین نشست از نشست‌های اندیشه‌ورزی با حضور دکتر علی اکبر فرهنگی

  • پنج شنبه, 23 مهر 1394
  • درج شده توسط  مدیر سایت
پانزدهمین نشست از نشست‌های اندیشه‌ورزی پانزدهمین نشست از نشست‌های اندیشه‌ورزی

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، پانزدهمین نشست از نشست‌های اندیشه‌ورزی با حضور دکتر علی اکبر فرهنگی، استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با موضوع «ارتباطات فرهنگی و الگوی پیشرفت»برگزار می شود.

چکیده سخنرانی دکتر علی اکبر فرهنگی، چهره ماندگار کشور در رشته مدیریت، به شرح زیر است:

ارتباطات موفق فرهنگی نه تنها کلید فتح درهای بستة سیاسی و بازرگانی است، بلکه تمام شئون اجتماعی مردم یک جامعه را که با دیگران در تعامل و تقابل هستند در بر می­‌گیرد. بودند و هستند مردمی که با کمترین میزان دسترسی به منابع، بهترین زندگی را برای خود و آیندگان خود بنا نهاده‌اند و در مقابل دیگرانی که با در دست داشتن منابع سرشار، توان استفاده از آن منابع را نداشته و در عسرت و تنگدستی روزگار گذرانده‌اند. در اواخر قرن بیستم و سال‌های آغازین قرن بیست و یکم میلادی با گسترش روزافزون تکنولوژی‌های ارتباطی در روابط بین‌‌الملل هم تغییراتی حاصل شده است و نوع مبادلات و مراودات را تحت تاثیر خود قرار داده است. در این فضای تکنولوژی محور و با سرعت تغییرات روابط، توجه به عقاید، نگرش‌‌ها و فرهنگ در عین اهمیت بسیار از سرعت تکنولوژی عقب­‌تر مانده است و این خود موجب بسیاری از ناسازگاری‌های اجتماعی گردیده است. در چنین فضایی ملت­‌ها بر ارزش‌‌ها و معیارهای خود پافشاری دارند و این یعنی تنوعات فرهنگی و پاسخ به آن نیز نیازمند شناخت فرهنگ‌هاست.

شناخت فرهنگ‌‌های دیگر از دیرباز مورد توجه همگان بوده است اما در شرایط کنونی اهمیت و اعتبار آن  بسیار شده و مردم تمام کشورها را به خود جلب کرده است. در این نشست سعی می‌‌شود تعریفی از فرهنگ داده شود و ارکان آن مورد توجه قرار گیرد و نقش آن در زندگی اجتماعی مردم تبیین و تحلیل شود. در این راستا رویکرد، رویکردی توسعه محور بوده و بر آن است که فرهنگ را با الگوی پیشرفت دهه‌های اخیر مورد بررسی قرار دهد.

شایان ذکر است این نشست در 27 مهر 1394 از ساعت 14 تا 16 در محل مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نشانی تهران، خیابان جلال آل احمد، جنب دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و همزمان به صورت ویدئوکنفرانس در دبیرخانه حوزوی به نشانی قم، بلوار سمیه، بین کوی 38 و 40 برگزار می‌شود.

- 3668 بازدید
ارزیابی این مطلب
(0 رای‌ها)
منتشرشده در موضوع نشست ها و همایش ها
- کد خبر: 630

با ما در تماس باشید

اخبار پربازدید

رخدادهای مهم

خبرنامه سایت

captcha 

حالت های رنگی