برگزاری بیست و پنجمین جلسه از نشست های اندیشه ورزی با موضوع مبانی حاکمیت و الگوهای دولت در فقه معاصر شیعه

  • چهارشنبه, 29 دی 1395
  • درج شده توسط  مدیر سایت
بیست و پنجمین جلسه از نشست های اندیشه ورزی بیست و پنجمین جلسه از نشست های اندیشه ورزی

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، بیست و پنجمین جلسه از نشست‌های اندیشه‌ورزی روز دوشنبه 4 بهمن ماه سال جاری از ساعت 14:00 الی 16:00 با حضور حجت‌الاسلام دکتر داود فیرحی (استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران)  در محل مرکز الگو در تهران و به صورت ویدئوکنفرانس در قم برگزار خواهد شد.

موضوع گفتگوی این نشست، «مبانی حاکمیت و الگوهای دولت در فقه معاصر شیعه» است. چکیده نظرات سخنران به شرح زیر می باشد.

حاکمیت مطلق در اندیشه اسلامی از آن خداوند است و چنین حاکمیتی در حوزه سیاست و حکومت نیز البته جاری است. لیکن فقه اسلامی، به اعتبار مذاهب و دوران های تاریخی، تفسیر¬های متفاوت، و تفصیل¬های متمایز، از این اجمال داشته ¬است. تفکر سنتی در شیعه و اهل سنت، در غیاب مفهومی روشن از «حقوق عمومی»، حکومت و دولت را از مقوله «حکم و تکلیف» می دانستند و «تنها» از همین زاویه به جریان حاکمیت الهی در نهاد دولت می¬نگریستند و می کوشیدند. چنین دریافت از حاکمیت و دولت، البته الگوهای خاص و متناسب از دولت¬های سنتی، اعم از خلافت و سلطنت را تولید می کرد.
 امّا با ظهور «دولت جدید»، از مشروطه به این سو، تفسیر حاکمیت الهی نیز دچار دگرگونی شد و ارادۀ شارع در دو مجرای متفاوت، تقسیم و در نهاد دولت جاری شد؛ «1) تکالیف شرعی و 2) حقوق عمومی انسان. طبق این تفسیر هرچند هر دو نوع از تکالیف و حقوق ریشه در «جعل» خداوند دارند و از سرچشمه واحدی می¬جوشند، لیکن همین تفکیک بویژه در فقه معاصر شیعه نتایج بسیاری دارد و الگوهایی متفاوت از رابطه دین و دموکراسی را تولید نموده است. از مهم¬ترین این الگوها می¬توان به چهار الگوی ؛ الف) دولت مشروطه، ب) دموکراسی اسلامی، ج) جمهوری اسلامی مبتنی بر ولایت فقیه، د) حکومت اسلامی مبتنی بر ولایت فقیه، اشاره کرد. الگوی نخست در قانون اساسی و ادبیات علمای مشروطه، دومی در آثار پسا مشروطه مثل سید اسدالله خرقانی و برخی معاصران او، سومی در ادبیات امام خمینی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، و بالأخره چهارمی در آثار آیت الله مصباح یزدی و محمد مؤمن قمی و ...
در این جلسه، ضمن اشاره کلی به این چهارگانه، بویژه  اقتضائات و نهادهای دو مدل فقهی نخست و سوم از الگوی حکمرانی در فقه شیعه را با تفصیل بیشتری مباحثه و مقایسه می کنیم.

 

از تمامی علاقه مندان، جهت حضور در نشست دعوت به عمل می آید.

شماره تماس جهت هماهنگی تهران: 88014643 -021

شماره تماس جهت هماهنگی قم: 37837420 - 025

- 3140 بازدید
ارزیابی این مطلب
(0 رای‌ها)
منتشرشده در موضوع نشست ها و همایش ها
- کد خبر: 662

با ما در تماس باشید

اخبار پربازدید

رخدادهای مهم

خبرنامه سایت

captcha 

حالت های رنگی